Planet Head Day 2018 – Pierwszy Finał

Chciałbym dzisiaj przedstawić Wam wyjątkowe wydarzenie które odbyło się na dniach w Szczecinie i którego byłem aktywnym uczestnikiem (jako partner i wolontariusz). W Polsce, a dokładnie w stolicy województwa zachodniopomorskiego odbywają się często rzeczy niezwykłe. Tym niezwykłym wydarzeniem (tak pieczołowicie wspominanym przeze mnie przed startem) było „Planet Head Day które odbyło się 10.03.2018r. na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego. Akcja została zorganizowana przez fundację Instytut Gryphius wraz z partnerami.

Planet Head Day to inicjatywa wywodząca się z misji NASA „New Horizons” na Plutona. Kiedy statek kosmiczny minął Jowisza w 2007 roku, Uniwersytet w Maine na Presque Isle zorganizował pierwszy Planet Head Day. Aby promować naukę i solidarność z osobami chorymi na raka, ludzie zbierają pieniądze, goląc głowę i malują ją na wzór planety. To nietypowe i pionierskie wydarzenie łączące promocję nauki – astronomii i geologii oraz niosące pomoc osobom chorującym na nowotwory. Planet Head Day wielokrotnie odbywało się w Stanach Zjednoczonych tym razem odbyło się po raz pierwszy w Polsce i w Szczecinie.

 

Co było celem akcji?
Jednym z głównych celów tego wydarzenia było zbieranie darowizn na remont pomieszczeń kliniki Świętego Mikołaja przy Szpitalu Unii Lubelskiej, gdzie leczone są dzieci chorujące m.in. na białaczkę. Beneficjentem środków zebranych podczas Finału Planet Head Day jest Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę i Inne Choroby Nowotworowe. Obecne warunki kliniki mogą stanowić zagrożenie dla życia ciężko chorych dzieci. Zachęcam nadal do przyłączenia się do akcji charytatywnej wpłacając dowolną kwotę na rachunek bankowy organizatora wydarzenia:

Europejska Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości i Kultury – INSTYTUT GRYPHIUS
Nr rachunku: 14 1020 4812 0000 0202 0160 2937
prowadzony przez bank PKO BP S.A. Oddział 3 w Szczecinie

Tytułem: „Cel statutowy – planeta – remont Oddziału Św. Mikołaja

Planet Head Day to mile i pożytecznie spędzony czas. 10 marca 2018 roku malowano we wzory planet modele głów z plastiku, specjalne czepki, a śmiałkowie, którzy ogolili głowę – mieli ją pomalowaną w kolorowe planety, osoby te dedykowały swój czyn chorym na nowotwory.

Do grona śmiałków zgłosiło się kilkadziesiąt osób w tym Prezydent Miasta Szczecina Piotr Krzystek, profesorowie uniwersyteccy, przedsiębiorcy, mieszkańcy i goście z zagranicy… a także ja (miałem specjalny czepek).

Podczas wydarzenia można było wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, uczestniczyć w wykładach naukowych o tematyce astronomicznej i geologicznej, zasięgnąć porad lekarskich, dla dzieci przygotowaliśmy zabawy plastyczne.

Przez całe wydarzenie starałem się godnie reprezentować Fundację e-Medycyna (w której jestem wolontariuszem i wiceprezesem). Fundacja e-medycyna jako jeden z głównych partnerów wydarzenia „Planet Head Day” – przygotowała Punkt Promocji Zdrowia. Był to specjalistyczny punkt medyczny, w którym można było znaleźć atrakcje dotyczące profilaktyki zdrowia. W PPZ promowane były również aktywne formy wypoczynku oraz przybliżane nowe rozwiązania technologiczne w dziedzinie szeroko pojętej ochrony zdrowia.

Podczas Planet Head Day w Punkcie Promocji Zdrowia można było:
Poznać zasadę działania aparatów do pomiarów EKG, w tym: aparatów PS (analogowych) oraz EHO MINI
Przeprowadziliśmy także badania EKG wśród uczestników. Zaprezentowaliśmy systemy mobilnej telediagnostyki i telelemonitorowania oraz działanie platformy telemedycznej w praktyce.

Punkt Promocji Zdrowia reprezentowali godnie także:

Prof. Jarosław Gorący – Telecardio Sp. z o.o. (telemonitoring kardiologiczny)
Krystyna Jurewicz – wolontariusz Fundacji e-Medycyna
Andrzej Dudek – Dyrektor Operacyjny MediGuard (nowoczesne systemy mobilnej telediagnostyki i telelemonitorowania)
Tomasz Kościelny – Prezes Zarządu MediGuard (nowoczesne systemy mobilnej telediagnostyki i telelemonitorowania)
Marek Szymański – Prezes Zarządu Fundacja Kamienica 1 (atrakcje dotyczące profilaktyki zdrowia)
Katarzyna Piszcz oraz inni wolontariusze reprezentujący Fundacja Kamienica 1 (atrakcje dotyczące profilaktyki zdrowia)

Podczas wydarzenia prowadzone były prelekcje oraz wykłady – wyodrębniono dwie sekcje medyczną i astronomiczną. W sekcji medycznej (najbardziej mi bliskiej) przedstawiono następujące tematy:

Zarządzanie różnorodnością w firmie – bycie innym jest fajne bo przydaję się w biznesie – dr Anna Wieczorek-Szymańska Wydział Zarządzania i Marketingu, Uniwersytet Szczeciński

Gen przedsiębiorczościdr hab. prof. US Tomasz Biernat, Prodziekan ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Wydział Zarządzania i Marketingu, Uniwersytet Szczeciński

Telemedycyna z kosmosu – Andrzej Dudek, Dyrektor Operacyjny Mediguard

Telemedycyna wczoraj i dziś – Prof. Jarosław Gorący Klinika Kardiologii PUM, Telecardio Sp. z o.o

Podczas Planet Head Day odbyła się także konferencja na której przedstawiono główne założenia akcji. Konferencja poprzedziła najbardziej widowiskową część tego wydarzenia jakim było golenie głów i przemalowywanie ich na podobieństwo wybranej planety. Wśród pierwszych, którzy ogolili głowy byli m.in. prezydent miasta Szczecin Piotr Krzystek, profesor Kevin McCartney i prof. dr hab. n. med. Tomasz Urasiński, kierownik oddziału św. Mikołaja. Do akcji dołączyli także żołnierze z korpusu NATO oraz dziesięciu zawodników Pogoni Szczecin.

Dyżur medialny pełniły Panie z portalu kobiecasprawa.pl (m.in. Agata Baryła i Beata Wasser) aktywnie zbierały wywiady (z rodzicami, dziećmi oraz innymi uczestnikami). Panie dumnie relacjonowały wydarzenie na żywo i jako pierwsze z lokalnych mediów postanowiły nagłośnić całą akcje. Obserwując kącik kobiecasprawa.pl zaobserwowałem sytuacje niecodzienną, jedna z redaktorek (Anna Maria Dąbkowska) jako jedyna kobieta w tym wydarzeniu ku zaskoczeniu innych (nie wiem czy była tak druga na świecie), dała sobie ogolić włosy. Jej poświęcenie na pewno zostało docenione.

Chciałbym w swoim imieniu podziękować głównym organizatorom tego przedsięwzięcia – przedstawicielom Instytutu Gryphius, od góry Michael Glück (CEO Proffman i Instytut Gryphius), dół od lewej Profesor Kevin McCartney, Agnieszka Janiak, Joanna Kwiatkowska, Marzena Łuczak:

Poniżej prezentuję fotorelacje (255 zdjęć) z :

 1. Stoiska Punktu Promocji Zdrowia podczas Planet Head Day (27 zdjęć)
 2. Wykładu Zarządzanie różnorodnością w firmie – Bycie innym jest fajne bo przydaję się w biznesie – dr Anna Wieczorek-SzymańskaWydział Zarządzania i Marketingu, Uniwersytet Szczeciński (13 zdjęć)
 3. Wykładu Gen przedsiębiorczości dr hab. prof. US Tomasz Biernat, Prodziekan ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Wydział Zarządzania i Marketingu, Uniwersytet Szczeciński (11 zdjęć)
 4. Wykładu Telemedycyna z kosmosu – Andrzej Dudek, Dyrektor Operacyjny Mediguard (23 zdjęcia)
 5. Wykładu Telemedycyna wczoraj i dziś – Prof. Jarosław Gorący Klinika Kardiologii PUM, Telecardio Sp. z o.o (24 zdjęcia)
 6. Konferencji, golenia i malowania głów (82 zdjęcia)
 7. Stoiska przed salą konferencyjną podczas Planet Head Day (29 zdjęć)
 8. Ścianka Planet Head Day (46 zdjęć)
 9. Spotkanie z prezydentem miasta Szczecin Piotrem Krzystkiem (stoiska Fundacja e-Medycyna, TeleCardio, Mediguard) (3 zdjęcia)

 

Share This:

Comments ( 0 )

  Leave A Comment

  Your email address will not be published. Required fields are marked *