Our Blog

Dzień Dobry,

Dzisiejszym wpisem chciałbym zaznajomić Was z działaniem kiosku telemedycznego i jego wpływem na ratowanie zdrowia i życia. Za przykład chcę podać pomysł wdrożenia pierwszego Kiosku Telemedycznego w Szczecinie w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Na pomysł ten „wpadliśmy” (wraz z Arletą Górecką-Przybycień) po latach doświadczeń prowadząc fundację zajmującą się telemedycyną i e-zdrowiem, a także pracując w szpitalu i patrząc czego brakuje tak naprawdę w służbie zdrowia. Dziś wiem, że nie wszyscy rozumieją (np. urzędnicy) jak zbawienny może mieć to wpływ na życie szczecinian.  To pierwszy i jedyny tak innowacyjny projekt w dziedzinie zdrowia w naszym regionie. Każdy etap jest niesamowicie ważny, nie możemy poddać się bez walki o lepsze jutro, dlatego zapraszam do przeczytania tego artykułu. Opiniowanie projektu odbędzie się 04.10.2021r. o szczegółach poinformuję na samym dole artykułu.

Idea Kiosku Telemedycznego jest bardzo prosta:

 • wykonać badanie w jak najszybszy sposób
 • wykorzystać jak najdokładniejsze urządzenia cyfrowe do wykonania badań (certyfikowane urządzenia medycznie o wysokiej czułości)
 • uzyskać jak najszybciej wyniki (komplet badań nawet w 10 minut)
 • jak najszybciej przekazać wyniki do lekarza, szpitala (docelowej jednostki lub specjalisty)

Wszystkich wymienionych punków NIE DA SIĘ wykonać w obecnym publicznym systemie zdrowotnym. Ma to decydujący wpływ nie tylko na profilaktykę zdrowotną ale także na ratowanie życia.

W proponowanym pomyśle, pacjent bezpłatnie wykona badania takie jak:

Katalog aparatów diagnostycznych. Wszystkie urządzenia posiadają certyfikaty wyrobu medycznego oraz przesyłają wyniki pomiarów do Platformy Telemedycznej/aplikacji mobilnej/kiosku.

 1. Waga – Elektroniczne urządzenie posiada funkcje pomiaru masy ciała. Posiada zakres pomiarowy: 3-250 kg.
 2. Termometr – Termometr z technologią podczerwieni, posiada tryb pomiaru zdalnego pobieranego z czoła. Zaletą zdalnego pomiaru temperatury jest szybkość, dokładność mierzonej temperatury oraz posiada wbudowaną pamięć.
 3. Glukometr – do pomiaru stężenia glukozy we krwi. Służy do szybkiego i precyzyjnego pomiaru z możliwością oznaczenia pomiaru (przed lub po jedzeniu), z wyrzutem paska oraz z podświetloną szczeliną pomiarową.
 4. Ciśnieniomierz – to nowoczesne urządzenie elektroniczne z mankietem naramiennym  (zasilanie bateryjne).  Aparat służy do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi i pulsu na ramieniu. Charakteryzuje się wysoką dokładnością pomiaru,  a wykonanie dokładnego pomiaru ciśnienia jest niezwykle proste
 5. Pulsoksymetr – Jest to aparat napalcowy przeznaczony do pomiaru pulsu i nasycenia krwi tlenem z palca pacjenta. Urządzenie elektroniczne służące do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi, wykorzystujące pomiar pochłaniania przez tkanki promieniowania o dwóch różnych długościach fal metodą pulsoksymetrii. Na podstawie pomiaru oblicza się stopień nasycenia hemoglobiny tlenem (SpO2).
 6. Spirometr do kontroli objawów chorób układu oddechowego. Za jego pośrednictwem można wykonywać badania spirometryczne u pacjentów w każdym wieku, z wyjątkiem niemowląt i noworodków oraz badanie pulsoksymetryczne u pacjentów w każdym wieku.  Urządzenie z wyświetlaczem posiada inteligentny 3D oksymetr – urządzenie mierzy i oblicza szereg parametrów związanych z funkcjami układu oddechowego między innymi : FVC, FEV1, PEF, 25/75 FEF oraz inteligentny pulsoksymetr 3D z wynikami na ekranie.
 7. Analizator moczu – Urządzenie umożliwia wykonywanie badań następujących parametrów: GLU, BIL, SG, KET, BLD, PRO, URO, NIT, LEU, VC, PH, MAL, CR, UCA – umożliwia monitorowanie przebiegu całego procesu testowego z automatyką powiadomień wizualnie i dźwiękowo.
 8. EKG 1 – Jednokanałowy aparat EKG, służy do zapisywania elektrycznej aktywności serca w postaci graficznego obrazu. Posiada wbudowane elektrody pozwalające na prosty pomiar poprzez przyłożenie obu dłoni. Aparat EKG prezentuje pomiar w trakcie badania w formie wykresu
 9. EKG 6 – Aparat EKG służy do zapisywania elektrycznej aktywności serca. Posiada wbudowane elektrody z regulacją czułości i częstotliwości pomiaru. Pomiar poprzez przyłożenie elektrod do klatki piersiowej. Rejestrowane sześć odprowadzeń: I, II, III, aVR, aVL, aVF. Pomiar typu event holter w czasie kontaktu elektrod z ciałem.
 10. EKG 12 – Profesjonalny aparat EKG służy do zapisywania elektrycznej aktywności serca. Miniaturowe, mobilne urządzenie do wykonywania pełnego zapisu EKG (12-odprowadzeń). Pomiar ciągły przy wykorzystaniu klasycznych elektrod przyklejanych do klatki piersiowej.
 11. Aparat do pomiaru INR/PT – Aparat do pomiaru INR służy do kontroli wskaźnika INR i PT z krwi pobranej najczęściej z palca pacjenta. Zaawansowana technologia biosensoryczna systemu Urządzenie umożliwia szybkie wykonanie pomiaru krzepliwości krwi z krwi kapilarnej. Aparat INR podaje wyniki o jakości laboratoryjnej, dostępnych w ciągu kilku minut. Dedykowany szczególnie dla osób  z migotaniem przedsionków, u osób po wymianie zastawki, lub u osób po przebytej zatorowości płucnej.
 12. Aparat do pomiaru cholesterolu i trójglicerydów – Nowoczesny mieszczący się w dłoni, wszystkomający analizator krwi. Za pomocą urządzenia CardioChek PA możemy zbadać: cholesterol całkowity TC, dobry cholesterol HDL, zły cholesterol LDL, trójglicerydy, glukozę i kreatyninę. W zależności od rodzaju testu, badanie trwa od jednej do dwóch minut. Badanie wykonuje się z krwi pełnej pobranej z opuszka palca, podczas którego zachodzi zjawisko fotometrii refleksyjnej oraz reakcje chemiczne powstające na powierzchni patyczka testowego, dającej bardzo dokładne wyniki diagnostyczne.
 13. Stetoskop – Inteligentny przyrząd wystarczy przyłożyć do klatki piersiowej, by odczytać obecne w niej dźwięki. Sztuczna inteligencja opracowuje wyniki, które pozwalają reagować na każdy problem ze zdrowiem, ale są także wartościową dokumentacją dla lekarza. Podobnie jak tradycyjny stetoskop służy do oceny funkcjonowania układu oddechowego, jednak tym się od niego różni, że nagrywa, identyfikuje i klasyfikuje zarejestrowane dźwięki. Urządzenie podpowiada, w jakich miejscach na klatce piersiowej umieścić aparat podczas badania. Informuje też o tym, czy wszystko przebiega prawidłowo.

Każdy pacjent otrzyma spersonalizowany wydruk z wykonanym badań.

Chcielibyśmy aby takie innowacyjne idee były realizowane w całym kraju. Dlatego tak ważne jest, aby taki projekt został zrealizowany w Szczecinie. Jeżeli ten temat nie jest Ci obojętny proszę wesprzyj projekt i zgłoś się pod podany niżej adres, aby mieć dostęp do transmisji z posiedzenia komisji w poniedziałek. Prosimy także o udostępnianie i nagłośnienie tematu.

Link do transmisji pozwalającej śledzić posiedzenie zostanie udostępniony w dniu spotkania.
Mieszkańcy zainteresowani uczestnictwem w spotkaniu są proszeni o przesłanie informacji do sekretariatu Biura Dialogu Obywatelskiego W Szczecinie na adres e-mail: sbo@um.szczecin.pl, telefon: 91 4245105 w celu otrzymania dostępu.
Dziękuję, pozdrawiam i liczę na Was.

Wrzesień zaskoczył nas niezwykle pozytywnie pod względem pogodowym. Na zewnątrz panuje wyśmienita atmosfera do uprawiania wszelakiej aktywności fizycznej, dosłownie pod każda postacią. Po pandemicznej przerwie do kalendarza imprez sportowych wróciły biegi na 5, 10 i więcej kilometrów. Tym artykułem chciałbym przypomnieć, iż system monitoringu kardiologicznego TeleCardio (rozwiązania telemedyczne) sprawdza się wyśmienicie podczas pomiarów pracy serca:
– przed startem w zawodach
– w trakcie
– oraz po (często w celu porównania wyników po wysiłku).
Zasada podpięcia holtera podobna jest do tej która ma miejsce gdy pacjent jest w bezruchu (w stanie spoczynku lub na siedząco). Bardzo ważnym czynnikiem pomiaru jest umiejętne zamontowanie elektrod (a dokładnie nieznaczne podklejenie kabli) które pomaga w otrzymaniu „czystego” bez artefaktowego zapisu EKG.
Równie ważnym elementem wymagającym podkreślenia jest fakt, iż u niektórych pacjentów dopiero podczas wzmożonego wysiłku fizycznego można odkryć pewne „dysfunkcje pracy serca” – które zazwyczaj nie są dostrzegalne podczas normalnego badania EKG. Może się wydawać, że tylko ludzie chorzy, po zawale lub zabiegach kardiologicznych korzystają z pomocy holterów. Nic bardziej mylnego, wielu sportowcom zależy na jak najdokładniejszym poznaniu swojego ciała, dlatego też korzystają z systemu monitoringu kardiologicznego TeleCardio. Do podstawowych zalet urządzenia jakimi są praktyczność i miniaturyzacja można dodać możliwość pracy poza granicami naszego kraju. Serdecznie zapraszam do skorzystania z usługi.

Korzystając z okazji, zapraszam do przeczytania i obejrzenia galerii z naszego archiwalnego wpisu fundacyjnego  „Z biegu bez granic” z 2017 roku – gdzie już przecieraliśmy szlaki telemedyczne podczas imprez biegowych.

Fundacja e-Medycyna w partnerstwie z TeleCardio oraz Pro-Plus S.A. zapraszają na:

EKG w Biegu bez Granic – EKG Lauf ohne Grenzen
Dwa stadiony, dwa miasta, dwa kraje – jeden bieg.

To już 2-ga edycja biegu bez granic (14.07.2017r.) oraz 1-sza edycja biegu z aparatem Eho Mini Event Holter!

Fundacja „e-Medycyna” dzięki wsparciu firmy Pro-Plus S.A. udostępniła na czas biegu 8 aparatów Eho Mini Event Holter dla ośmiu uczestników, którzy będą wyposażeni w urządzenie do automatycznego pomiaru ekg podczas biegu.

Po zakończeniu biegu kardiolog z TeleCardio udzieli konsultacji.

Dzięki wykorzystaniu telemedycyny możesz dokonać zapisu pracy serca on-line podczas biegu, a po jego zakończeniu skonsultować się z kardiologiem.

Sprawdzić jak pracuje Twoje serce podczas wysiłku.

Zostało tylko kilkanaście dni do polsko-niemieckiej imprezy biegowej.

Bieg na dystansie 1/3 maratonu prowadzi uczestników ze stadionu SOSiR w Słubicach na stadion Przyjaźni we Frankfurcie nad Odrą i z powrotem.

Data: 14 lipca 2017
Start: 19:30
Start i Meta: Stadion Słubice
Dystans: 1/3 maratonu (14,065 km)
Klasyfikacja: 6 kategorii wiekowych +open (K i M)

Zapraszamy do wspólnego biegania!

Dzień Dobry,

Już jutro (04.09.2021) zapraszam serdecznie na Festyn rodzinny w Boleszkowicach, w programie m.in.:

 • występy zespołów artystycznych
 • olimpiada gier i zabaw
 • zabawy z animatorami
 • mobilny punkt szczepień (bez rejestracji)
 • spotkanie z policja i strażą pożarną
 • gwiazda wieczoru kabaret Rewers
 • zabawa pod chmurką DJ Amo

W trakcie trwania festynu przyjmujemy zapisy na bezpłatne badania:
– kolonoskopowe (osoby w wieku 55-64 lat)
– cytologiczne (kobiety w wieku 25-59 lat)
– usg piersi
Warunkiem jest zamieszkiwanie na terenie powiatu myśliborskiego i gryfińskiego.

Na miejscu będzie można także dowiedzieć się o rozwiązaniach telemedycznych, w tym o systemie opieki kardiologicznej na odległość TeleCardio.

Zapraszam serdecznie, program wydarzenia poniżej:

0 comments

Dzień Dobry,

Jak wiecie Szczecin i zachodniopomorskie jest mi bardzo bliskie. Z tego tytułu wyszukuję ciekawe informacje z mojego medycznego podwórka. Jeżeli w ramach Fundacji e-Medycyna i TeleCardio nie da się czegoś zrobić, na pewno polecę coś dobrego. Otrzymałem wiadomość ze Szpitala z Goleniowa, że ruszył pakiet nieodpłatnych badań dla osób 40 plus (takie badania można zrobić także w całej Polsce). Zachęcam serdecznie do zrobienia takich  badań  profilaktycznych – bo warto.  Poniżej lista wykonywanych badań i sposób zapisów.

Dziękuję za informacje Pani Katarzynie Kęckiej (Prezes Zarządu SCM w Goleniowie). Tym samym zapraszam do zapisów mieszkańców województwa Zachodniopomorskiego: Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie Sp. z o.o., Nowogardzka, 2, pon.-pt. 8:00-18:00, 91 46 64 369, 91 46 64 368

Zapraszam także do korzystania z naszych usług kardiologicznych po otrzymanych wynikach (konsultacji, holterówteleopieki)

0 comments

Cześć Wam,

Na co dzień udaję mi się zrobić wiele dobrego, chciałbym abyście wsparli moje działania charytatywne. Z Wami udaje się jeszcze więcej. Zbieram na miniaturowy, mobilny aparat do telediagnostyki oraz telemonitorowania o nazwie EHO-MINI (Event Holter) + 2 lata opieki kardiologicznej dla pacjenta.

Link do aukcji: https://www.siepomaga.pl/aparatdoekg

Dla osoby która wpłaci największa sumę, przewidziałem nagrodę w postaci:
1. Przekazania specjalnych podziękowań w ramce wraz z podpisami przedstawicieli Fundacji e-Medycyna,
2. Bloczek ze znaczkiem: X Międzynarodowa Wystawa Znaczków Młodzieży (Niemcy 1990) o wartości około 100zł.

Jedyne co trzeba zrobić to:

 1. wpłacić symboliczną kwotę na zbiórkę (kliknij),
 2. udostępnić zdjęcie w komentarzu z wpłatą pod postem na facebooku (kliknij),
 3. pod koniec akcji przekażę nagrodę osobiście lub kurierem.

Akcja zaczyna się od godz 18:00 27.07.2021 do godz 18:00 03.08.2021. Dziękuję.

Poniżej bloczek nagroda i podziękowanie.

Drodzy czytelnicy, czasami zdarza się tak w życiu, że jak bardzo się chce czegoś to pojawia się szansa aby to zrealizować. Tak się dzieje i tym razem. Lata doświadczeń (w tym praca w szpitalu i fundacji), tysiące wykonywanych badań, dziesiątki zwiedzonych miejsc i niezliczona ilość spotkań zaowocowały pionierską (bo jeszcze nikt nie wprowadził tego w naszym mieście) i innowacyjną ideą. Pomysłem przecierającym szlak nowoczesnej profilaktyki zdrowotnej, a także działaniach zapobiegających problemom zdrowotnym naszych mieszkańców. Szanowni Państwo chcemy przedstawić pomysł jakim jest pierwszy Kiosk Telemedyczny w Szczecinie.

Co to jest kiosk telemedyczny?

W najprostszym wydaniu to punkt opieki (najczęściej wielkości budki do robienia zdjęć jak na zdjęciach poniżej), który ułatwia monitoring stanu zdrowia,umożliwia konsultacje zdrowotne na żądanie. W zależności od potrzeb kioski konfiguruje się tak aby spełniały określone oczekiwania (dobranie odpowiednich parametrów do wykonania badań – diagnoza i możliwość konsultacji).

Ideą kiosków telemedycznych jest zwiększanie świadomości w społeczeństwie o zdrowiu oraz zmniejszanie lęku przed badaniami profilaktycznymi. Ułatwia dostęp do podstawowych badań – oswoji z diagnostyką. Wpływa na poprawę efektywności leczenia dzięki gromadzonej dużej ilości wyników badań – lekarz zdobędzie dostęp do większej liczby informacji o stanie zdrowia Pacjenta.

Pomysłodawcy:

Adrian Naumowicz – menedżer ds. rozwoju TeleCardio Sp. z o.o. Sp.k., wiceprezes Fundacji Na Rzecz Aktywnego rozwoju Telemedycyny i e-Zdrowia w Polsce – fundacja e-medycyna
Arleta Górecka-Przybycień – prezes TeleCardio Sp. z o.o. Sp.k., prezes Fundacji Na Rzecz Aktywnego rozwoju Telemedycyny i e-Zdrowia w Polsce – fundacja e-medycyna

Jak chcemy zrealizować?
W ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Środki przeznaczone na projekt pochodzą z Urzędu Miasta Szczecin. Celem nadrzędnym jest rozwój Szczecina z szczególnym uwzględnieniem życia mieszkańców. Dzięki temu, że projekt finansowany jest z UM Szczecin mieszkańcy będą mogli korzystać z badań bezpłatnie. Link do naszego projektu w ramach SBO (kliknij)

Jaka droga przed nami?

1. 14.04.2021 – 14.05.2021 zgłaszanie projektów
2. maj-sierpień 2021 – weryfikacja projektów
3. wrzesień 2021 – zatwierdzenie listy do głosowania i losowanie numerów projektów
4. wrzesień 2021 – promocja projektów
5. październik 2021 -głosowanie mieszkańców
6. październik 2021 ogłoszenie wyników
7. Akademia SBO prowadzona na poszczególnych etapach
8. Ewaluacja prowadzona w trakcie procesów SBO, raport o ogłoszeniu wyników

Obecnie jesteśmy na etapie 1 z 8, zapraszamy do śledzenia naszych poczynań i wspierania. Dziękujemy!

0 comments

Dzień Dobry,

Wspaniałym Tatom w dniu ich Święta, z serca płynące życzenia: dobrego zdrowia, dużo optymizmu i spełnienia wszystkich marzeń życzy

Adrian Naumowicz

0 comments

Dzień Dobry,

Chciałbym przypomnieć i zaprosić na bezpłatne badania:
– kolonoskopowe (osoby w wieku 55-64 lat)
– cytologiczne (kobiety w wieku 25-59 lat)
– usg piersi
Osoby z powiatu myśliborskiego i gryfińskiego.
Badania odbywają się w ramach projektu „Dbam o Zdrowie” w Szpitalu im. Św. Matki Teresy z Kalkuty w Dębnie.
W ramach projektu zwracane są również koszty poniesione za dojazd na badanie.
Jesteś zainteresowana(y) zadzwoń wcześniej 793210230. Wyjaśnimy, wytłumaczymy i zapiszemy.
W maju przyjmowaliśmy zapisy:
Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu
ul. Marcinkowskiego 10, 74-300 Myślibórz
(zdjęcia poniżej)
Zaglądajcie na nasze posty, w jakich następnych miejscowościach będziemy przyjmować zapisy.
Zapraszamy!

0 comments

Cześć 🙂 Uwielbiam takie informacje przekazywać 🙂

W dniu 14.05.2021r. przedstawiciele Fundacji e-Medycyna (Arleta Górecka-Przybycień i Adrian Naumowicz) przekazali do rąk własnych pacjenta aparat do badania pracy serca Eho Mini Event Holter. Urządzenie na co dzień ma praktyczne zastosowanie w ratowaniu zdrowia i życia.  Ze względu na swą prostotę działania, pacjent który posiada takie urządzenie dosłownie w kilka chwil podłącza 4 elektrody do ciała, włącza aparat i następnie jednym naciśnięciem przycisku „serce” wykonuje badanie. Dosłownie w mgnieniu oka zapis EKG ląduje u lekarza kardiologa. Cały proces zakończony jest telefoniczną konsultacją, specjalista kardiolog podejmuje decyzje o dalszych krokach działania. Usługę profesjonalnego monitoringu kardiologicznego w całej Polsce i Europie świadczy szczecińska spółka TeleCardio. Jako przedstawiciele fundacji cieszymy się tym bardziej, iż małymi krokami coraz więcej pacjentów czuję się „zaopiekowanych”, a co najważniejsze dzięki takim działaniom pomoc dociera na miejsce i na czas – tym samym ratując życie. Pan Edward Marzec ze Szczecina, był niezwykle wzruszony i zadowolony, że taki „mercedes” wśród holterów wylądował właśnie u niego. Chcemy tutaj podkreślić, że docieramy do osób które potrzebują tego aparatu pilnie ze względu na swój stan zdrowia (przebyte zawały, liczne ablacje inne incydenty kardiologiczne). Chcę także, z całego serca podziękować Wam za liczne wpłaty na różnych akcjach które organizujemy. To także wynik waszej pracy i dobrego serca. Zapraszam Was do dalszego wsparcia poniżej link do aktualnej akcji charytatywnej w której zbieramy na następny aparat i opiekę kardiologiczną:
https://www.siepomaga.pl/aparatdoekg
Przedstawiam także parę zdjęć z przekazania apartu (na zdjęciach pacjent Edward Marzec, prezes Arleta Górecka-Przybycień, wiceprezes Adrian Naumowicz)

0 comments

Dzień Dobry,

Kochanym mamom w dniu ich Święta, z serca płynące życzenia: dobrego zdrowia, dużo optymizmu i spełnienia wszystkich marzeń życzy

Adrian Naumowicz