Badania telemedyczne w mieszkaniu dla seniorów na ul. Mickiewicza w Szczecinie

Dzień dobry,

Moi Drodzy może niewielu z Was wie, ale w Szczecinie znajduję się 7 mieszkań chronionych. Mieszkanie chronione to miejsce przeznaczone dla kilku bądź kilkunastu osób. Są to lokale zazwyczaj mocno wyremontowane i specjalistycznie dostosowane do przyjęcia osób starszych. To taka forma przejściowa między domem a miejscem w domu pomocy społecznej. Fundacja e-Medycyna podjęła współpracę z MOPR Szczecin i na tej podstawie dostarcza specjalistyczny sprzęt telemedyczny do takich mieszkań, mając pod stałą kontrolą m.in. kardiologicznych pacjentów w tych ośrodkach.


Dotąd miasto na te potrzeby przygotowało i przekazało do użytku lokale przy:

 • ul. Sikorskiego,
 • al. Bohaterów Warszawy,
 • ul. P. Ściegiennego,
 • ul. Pocztowej
 • ul. Stołczyńskiej
 • al. Piastów

Teraz oddało seniorom kolejne – przy ul. Mickiewicza. W sumie we wszystkich jest 49 miejsc dla osób starszych i niepełnosprawnych. Dzisiaj chciałbym się się skupić na tym ostatnim, czyli na ulicy Mickiewicza 68b/1. W lokalu są cztery pokoje – 3 sypialnie i pokój dzienny, a także kuchnia, łazienka i toaleta (razem niemal 130 m2.) Lokal jest w pełni przystosowany także dla osób niepełnosprawnych. W mieszkaniu przez całą dobę są opiekunki, które pomagają seniorom we wszystkich czynnościach, przygotowują posiłki oraz prowadzą zajęcia aktywizacyjne. Działanie Fundacji e-Medycyna i w tym moje opiera się na trzech płaszczyznach:

 • dostarczanie wyspecjalizowanego sprzętu telemedycznego na najwyższym poziomie
 • przeszkolenie personelu (opiekunki środowiskowe) w przeprowadzeniu badań na co dzień a także podczas nagłych incydentów
 • przeprowadzanie badań monitoringowych cyklicznie (badanie EKG).

W każdy z wyżej wymienionych etapów angażuje się pieczołowicie, przyjeżdżam rozmawiamy, robię badania, wypracowaliśmy sobie fajny schemat. Współpraca z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie odbywa się wzorowo. Jestem bardzo zadowolony, z faktu iż przyswajanie wiedzy o badaniach telemedycznych (w tym EKG) przez opiekunki środowiskowe odbywa się płynie, bez zakłóceń. Cieszę się ze współpracy i czekam z niecierpliwością na możliwość wykonywania innych badań na nowym sprzęcie. Poniżej prezentujemy relacje z badań, zapraszam do współpracy wolontariuszy którzy chcieliby się zaangażować w cykliczne badania i pomagać osobom starszym. Zapraszam także do zaglądania na moją listę aktywności (tutaj).

Share This:

Comments ( 0 )

  Leave A Comment

  Your email address will not be published. Required fields are marked *