Idea działania pierwszego Kiosku Telemedycznego w Szczecinie

Dzień Dobry,

Dzisiejszym wpisem chciałbym zaznajomić Was z działaniem kiosku telemedycznego i jego wpływem na ratowanie zdrowia i życia. Za przykład chcę podać pomysł wdrożenia pierwszego Kiosku Telemedycznego w Szczecinie w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Na pomysł ten „wpadliśmy” (wraz z Arletą Górecką-Przybycień) po latach doświadczeń prowadząc fundację zajmującą się telemedycyną i e-zdrowiem, a także pracując w szpitalu i patrząc czego brakuje tak naprawdę w służbie zdrowia. Dziś wiem, że nie wszyscy rozumieją (np. urzędnicy) jak zbawienny może mieć to wpływ na życie szczecinian.  To pierwszy i jedyny tak innowacyjny projekt w dziedzinie zdrowia w naszym regionie. Każdy etap jest niesamowicie ważny, nie możemy poddać się bez walki o lepsze jutro, dlatego zapraszam do przeczytania tego artykułu. Opiniowanie projektu odbędzie się 04.10.2021r. o szczegółach poinformuję na samym dole artykułu.

Idea Kiosku Telemedycznego jest bardzo prosta:

  • wykonać badanie w jak najszybszy sposób
  • wykorzystać jak najdokładniejsze urządzenia cyfrowe do wykonania badań (certyfikowane urządzenia medycznie o wysokiej czułości)
  • uzyskać jak najszybciej wyniki (komplet badań nawet w 10 minut)
  • jak najszybciej przekazać wyniki do lekarza, szpitala (docelowej jednostki lub specjalisty)

Wszystkich wymienionych punków NIE DA SIĘ wykonać w obecnym publicznym systemie zdrowotnym. Ma to decydujący wpływ nie tylko na profilaktykę zdrowotną ale także na ratowanie życia.

W proponowanym pomyśle, pacjent bezpłatnie wykona badania takie jak:

Katalog aparatów diagnostycznych. Wszystkie urządzenia posiadają certyfikaty wyrobu medycznego oraz przesyłają wyniki pomiarów do Platformy Telemedycznej/aplikacji mobilnej/kiosku.

  1. Waga – Elektroniczne urządzenie posiada funkcje pomiaru masy ciała. Posiada zakres pomiarowy: 3-250 kg.
  2. Termometr – Termometr z technologią podczerwieni, posiada tryb pomiaru zdalnego pobieranego z czoła. Zaletą zdalnego pomiaru temperatury jest szybkość, dokładność mierzonej temperatury oraz posiada wbudowaną pamięć.
  3. Glukometr – do pomiaru stężenia glukozy we krwi. Służy do szybkiego i precyzyjnego pomiaru z możliwością oznaczenia pomiaru (przed lub po jedzeniu), z wyrzutem paska oraz z podświetloną szczeliną pomiarową.
  4. Ciśnieniomierz – to nowoczesne urządzenie elektroniczne z mankietem naramiennym  (zasilanie bateryjne).  Aparat służy do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi i pulsu na ramieniu. Charakteryzuje się wysoką dokładnością pomiaru,  a wykonanie dokładnego pomiaru ciśnienia jest niezwykle proste
  5. Pulsoksymetr – Jest to aparat napalcowy przeznaczony do pomiaru pulsu i nasycenia krwi tlenem z palca pacjenta. Urządzenie elektroniczne służące do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi, wykorzystujące pomiar pochłaniania przez tkanki promieniowania o dwóch różnych długościach fal metodą pulsoksymetrii. Na podstawie pomiaru oblicza się stopień nasycenia hemoglobiny tlenem (SpO2).
  6. Spirometr do kontroli objawów chorób układu oddechowego. Za jego pośrednictwem można wykonywać badania spirometryczne u pacjentów w każdym wieku, z wyjątkiem niemowląt i noworodków oraz badanie pulsoksymetryczne u pacjentów w każdym wieku.  Urządzenie z wyświetlaczem posiada inteligentny 3D oksymetr – urządzenie mierzy i oblicza szereg parametrów związanych z funkcjami układu oddechowego między innymi : FVC, FEV1, PEF, 25/75 FEF oraz inteligentny pulsoksymetr 3D z wynikami na ekranie.
  7. Analizator moczu – Urządzenie umożliwia wykonywanie badań następujących parametrów: GLU, BIL, SG, KET, BLD, PRO, URO, NIT, LEU, VC, PH, MAL, CR, UCA – umożliwia monitorowanie przebiegu całego procesu testowego z automatyką powiadomień wizualnie i dźwiękowo.
  8. EKG 1 – Jednokanałowy aparat EKG, służy do zapisywania elektrycznej aktywności serca w postaci graficznego obrazu. Posiada wbudowane elektrody pozwalające na prosty pomiar poprzez przyłożenie obu dłoni. Aparat EKG prezentuje pomiar w trakcie badania w formie wykresu
  9. EKG 6 – Aparat EKG służy do zapisywania elektrycznej aktywności serca. Posiada wbudowane elektrody z regulacją czułości i częstotliwości pomiaru. Pomiar poprzez przyłożenie elektrod do klatki piersiowej. Rejestrowane sześć odprowadzeń: I, II, III, aVR, aVL, aVF. Pomiar typu event holter w czasie kontaktu elektrod z ciałem.
  10. EKG 12 – Profesjonalny aparat EKG służy do zapisywania elektrycznej aktywności serca. Miniaturowe, mobilne urządzenie do wykonywania pełnego zapisu EKG (12-odprowadzeń). Pomiar ciągły przy wykorzystaniu klasycznych elektrod przyklejanych do klatki piersiowej.
  11. Aparat do pomiaru INR/PT – Aparat do pomiaru INR służy do kontroli wskaźnika INR i PT z krwi pobranej najczęściej z palca pacjenta. Zaawansowana technologia biosensoryczna systemu Urządzenie umożliwia szybkie wykonanie pomiaru krzepliwości krwi z krwi kapilarnej. Aparat INR podaje wyniki o jakości laboratoryjnej, dostępnych w ciągu kilku minut. Dedykowany szczególnie dla osób  z migotaniem przedsionków, u osób po wymianie zastawki, lub u osób po przebytej zatorowości płucnej.
  12. Aparat do pomiaru cholesterolu i trójglicerydów – Nowoczesny mieszczący się w dłoni, wszystkomający analizator krwi. Za pomocą urządzenia CardioChek PA możemy zbadać: cholesterol całkowity TC, dobry cholesterol HDL, zły cholesterol LDL, trójglicerydy, glukozę i kreatyninę. W zależności od rodzaju testu, badanie trwa od jednej do dwóch minut. Badanie wykonuje się z krwi pełnej pobranej z opuszka palca, podczas którego zachodzi zjawisko fotometrii refleksyjnej oraz reakcje chemiczne powstające na powierzchni patyczka testowego, dającej bardzo dokładne wyniki diagnostyczne.
  13. Stetoskop – Inteligentny przyrząd wystarczy przyłożyć do klatki piersiowej, by odczytać obecne w niej dźwięki. Sztuczna inteligencja opracowuje wyniki, które pozwalają reagować na każdy problem ze zdrowiem, ale są także wartościową dokumentacją dla lekarza. Podobnie jak tradycyjny stetoskop służy do oceny funkcjonowania układu oddechowego, jednak tym się od niego różni, że nagrywa, identyfikuje i klasyfikuje zarejestrowane dźwięki. Urządzenie podpowiada, w jakich miejscach na klatce piersiowej umieścić aparat podczas badania. Informuje też o tym, czy wszystko przebiega prawidłowo.

Każdy pacjent otrzyma spersonalizowany wydruk z wykonanym badań.

Chcielibyśmy aby takie innowacyjne idee były realizowane w całym kraju. Dlatego tak ważne jest, aby taki projekt został zrealizowany w Szczecinie. Jeżeli ten temat nie jest Ci obojętny proszę wesprzyj projekt i zgłoś się pod podany niżej adres, aby mieć dostęp do transmisji z posiedzenia komisji w poniedziałek. Prosimy także o udostępnianie i nagłośnienie tematu.

Link do transmisji pozwalającej śledzić posiedzenie zostanie udostępniony w dniu spotkania.
Mieszkańcy zainteresowani uczestnictwem w spotkaniu są proszeni o przesłanie informacji do sekretariatu Biura Dialogu Obywatelskiego W Szczecinie na adres e-mail: sbo@um.szczecin.pl, telefon: 91 4245105 w celu otrzymania dostępu.
Dziękuję, pozdrawiam i liczę na Was.
Share This:

Comments ( 0 )

    Leave A Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *